kliknij w brzuszek pajacyka

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Dziękujemy. Głodne dzieci nie myślą o nauce...

środa, 10 lutego 2010

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU od 01 do 31 stycznia 2010 roku

Do realizacji w III etapie wybraliśmy zadanie OBYCZAJE I OBRZĘDY.

* * *
NA POCZĄTEK - ZROZUMIEĆ TEMAT

Słowa znane nam od dawna. Czujemy, że  doskonale wiemy, co oznaczają - jednak gdy zostaliśmy poproszeni o wyjaśnienie ich znaczenia, okazało się, że nie bardzo potrafimy wypowiedzieć nasze myśli, nie potrafimy jednoznacznie wskazać, jaka jest między nimi różnica.
Kiedy mówimy o obyczaju, a kiedy o obrzędzie  i ... jeszcze ta  tradycja.
Wyjaśnianie pojęć okazało się wciągającą, detektywistyczną przygodą. W rozwikłaniu zagadki pomogły nam słowniki zgromadzone w bibliotece szkolnej i publicznej, zbiory biblioteczek domowych oraz zasoby internetowe. Przy okazji dowiedzieliśmy się o istnieniu bibliotek cyfrowych. Korzystanie z nich wymaga zainstalowania specjalnego programu, który jest dostarczany bezpłatnie i umozliwia czytanie strona po stronie książek, których chociażby z racji roku wydania próżno szukać w bibliotekach ogólnodostępnych.

Polska Biblioteka Internetowa http://www.pbi.edu.pl/index.html
Biblioteki Cyfrowe http://www.bg.umcs.lublin.pl/nowa/literat.php

Polecamy zapoznanie się z artykułem wyjaśniającym znaczenie słowa OBRZĘD
http://wiedzaiedukacja.eu/archives/22703

***

JAK CHWYCIĆ BYKA ZA ROGI czyli USZCZEGÓŁOWIENIE ZAGADNIENIA

OBYCZAJ (łac. mos) – jednolita, powszechnie znana i akceptowana forma zachowania się określonej zbiorowości społecznej, charakterystyczna dla danego obszaru, czasu czy środowiska; nieformalna norma postępowania, uświęcona tradycją przestrzeganą przez ogół; pojęcie pokrewne pojęciu zwyczaj;
w niektórych naukach (np. socjologii) oddziela się obyczaj od zwyczaju, wiążąc go z nawykiem.
Realizacja zadania przypadła na miesiąc styczeń. Magiczny czas, w pamięci na świeżo mieliśmy wspomnienia zwiazane z obchodami szczególnych w polskiej tradycji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Pojawiło sie pytanie: "Czy istnieje warszawski obyczaj wykształcony w tym okresie?"

* * *
ŚWIĄTECZNE ZWYCZAJE

Gabrysia przygotowała prezentację w PowePoint o obrzędach wigilijnych


* * *
WARSZAWSKIE CHOINKI


Paweł, Choinka na placu Zamkowym
W miejskiej przestrzeni publicznej choinka pojawiła się na placu Zamkowym tuż przed Świętami Bożego Narodzenia 1989 roku - była darem zaprzyjaźnionej z nami Szwecji.
Trudno nam dzisiaj uwierzyć, że nasi dziadkowie i rodzice nie mogli podziwiać świątecznych drzewek na ulicach Warszawy, i że komuści w PRL starali się usilnie wykreślić Święta Bożego Narodzenia z kalendarza świąt polskich.

Staraliśmy się odszukać archiwalne już zdjęcia drzewek stawianych na placu Zamkowym, na Rynku Starego Miasta i przed Pałacem Kultury i Nauki. Choinki były różne - na miarę z swoich czasów, ale każda z nich przyciągała oczy spacerujących Warszawiaków.

Zuzanna przygotowała prezentację o świątecznym drzewku, zabrakło nam jednak czasu by wzbogacić ją o zdjęcia choinek z warszawskich placów i ulic.



* * *
RUCHOMA SZOPKA w podziemiach Kościoła Kapucynów pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego przy ulicy Miodowej
  
Tradycją kapucyńskiej szopki jest to, że co roku zmienia się jej wystrój stosownie do aktualnych wydarzeń w kraju i życia Kościoła.
Tradycją warszawskich rodzin stał się świąteczny spacer uliczkami Starego Miasta zakończony odwiedzeniem ruchomej szopki u kapucynów.

I tak najmłodsi warszawiacy co roku tłumnie odwiedzają podziemia i z nieukrywanym podziwem ogladają figury ważnych historycznie postaci i przedstawicieli wszelkich stanów poruszających się po tym samym od sześćdziesięciu lat torze na połączonych ze sobą wózkach.
Zuzia , Dzieje ruchomej szopki






Szopka podobała mi się bardzo. Myślałam, że to będzie taka szopka gdzie są prawdziwi ludzie, zwierzęta, więc zdziwiłam się gdy weszłam i zobaczyłam napis "jadłodajnia dla ubogich''. Zobaczyłam szopkę i ... zamarłam ze zdziwienia, nigdy takiej szopki nie widziałam. Szopka była bardzo ładna i detaliczna, gdzie się nie spojrzało coś było: - domek, - zwierzę lub człowiek. Ale najbardziej podobało mi się to, że ta szopka była ruchoma i anioł latał, i pasterze przybywali.
Julia

* * *


PLASTYCY W DZIAŁANIU


Osoby o artystycznym zacięciu postanowiły samodzielnie wykonać figury do bożonarodzeniowej szopki.
Ich prace zdobiły pracownię historyczną w okresie świątecznym.

* * *

OKIEM FOTOREPORTERA

Wizyta w ruchomej szopce stała się okazją do stworzenia dokumentacji fotograficznej tegorocznej szopki.  Mateusz sfotografował szopkę tak, że powstał o niej krótki film.


GALERIA "POD BOĆKIEM"



Galeria wzbogaciła się o sześć nowych prace plastycznych.

* * *
DZIAŁANIA NA RZECZ OCHRONY BOCIANA BIAŁEGO


W oparciu o żródła internetowe Marta (kl.VIB) i Piotr (kl.VA)  przygotowali plansze pogladowe dostarczające podstawowych informacji o bocianie białym.

Powstało też kilka albumów omawiających zagadnienia związane z życiem i ochroną bociana białego.

  * * *
KONKURS BOCIANI

Przesłaliśmy naszą odpowiedź na pytanie konkursowe.